IRIS قطعه ای از دوربین است که میزان نور ورودی از لنز را کنترل میکند.به میزان باز بودن دهانه IRIS بستگی دارد.هرچه دهانه بازتر باشد نور بیشتری وارد میشود.نور وارد شده از IRIS به سنسور های تصویر برخورد کرده و این نور به عنوان ولتاژ الکتریکی که تصویر را تولید میکند ضبط میشود.

در دوربین های نظارت تصویری IP،مدل های مختلف از IRIS دوربین مدار بسته برای انتخاب وجود دارد:

آیریس ثابت(Fixed iris)

آیریس دستی(Manual iris)

آیریس اتوماتیک(Auto iris)

آیریس پی(P iris)

طریقه عملکرد iris دوربین :آیریس (iris) مانند عنبیه چشم عمل کرده و مطابق با میزان نور ورودی باز و بسته میشوند.آیریس میزان نور ورودی که به سنسورهای تصویر برخورد می کند را محدود و تنظیم می نماید.نور بسیار زیاد باعث از بین رفتن تصویر و نور کم باعث تیره شدن آن خواهد شد. بنابراین انتخاب آیریسی که مناسب موقعیت دوربین شما باشد از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

به دلیل متفاوت بودن عملکرد چهار آیریس ذکر شده در بالا ،بهتر است در انتخاب آیریس مورد نظر خود دقت کنید.

IRIS دوربین مدار بسته ثابت:

در آیریس ثابت دهانه ای که نور از آن وارد می شود ثابت و غیر قابل تغییر است.

این نوع آیریس برای ضبط در محیط های داخلی نظیر ادارات و یا مدارس که نور معمولا از بالا می تابد و میزان نور ثابت است مناسب میباشد.

آیریس دستی:

در آیریس دستی کاربر میتواند دهانه را برای ورود نور بیشتر یا کمتر تنظیم کند.این تنظیمات معمولا هنگام نصب،که دسترسی به دوربین راحت تر است انجام میشود.این نوع آیریس نیز مانند آیریس ثابت مورد استفاده قرار میگیرد.

همچنین بخوانید:   بهترین دوربین مداربسته IP

IRIS دوربین مدار بسته اتوماتیک:

این آیریس ها Motorized هستند و به طور اتوماتیک میزان باز یا بسته بودن دهانه را طبق میزان ورودی نور در طول روز تنظیم میکند.دو نوع آیریس اتوماتیک وجود دارد:

DC-irises :کنترل در دوربین است.

Video irises :کنترل روی خود لنز است.

آیریس های اتوماتیک به دلیل تکنولوژی پیشرفته ای که دارند نسبت به آیریس های ثابت و دستی گران تر بوده برای ضبط در محیط های بیرونی که سطح نور متغیر است بسیار مناسب هستند.

پی آیریس:

پی مخفف لغت precise (دقیق) است.با بهره مندی از لنز پی آیریس و نرم افزار مخصوصی ،نقاط ضعف آیریس های اتوماتیک را از بین برده و در بهبود کیفیت تصاویر بسیار موثر است.پی آیریس باعث پیشرفت هایی در کنترل است وضوح تصویر،رزولوشن و عمق تصویر است.

در محیط های پر نور پی آیریس از بسته شدن بیش از حد دهانه جلوگیری کرده تا تصویر تیره و تار نشود.به همین منظور دوربین هایی با این IRIS دوربین مدار بسته برای پروژه های نظارت تصویری در محیط های خارجی بسیار مناسب هستند.

انتظار میرود که پی آیریس جایگزینی برای آیریس های DC باشد.

منبع: Payatel

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • *

    code


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/tmp) in Unknown on line 0