میزان ذخیره سازی NVR و DVR

مقدار زمانی که یک دستگاه ضبط تصاویر می تواند ذخیره سازی یا رکورد کند، وابسته به چند متغیر است. که عبارتند از درایو، حالت ضبط، کیفیت ضبط، فرِیم ریت و سایز ذخیره سازی.

  • سایز هارد درایو:

وقتی بحث راجع به هارد درایو باشد، باید گفت هارد هر چه بزرگتر باشد، فضای ذخیره سازی بیشتری دارد. حجم معمول ذخیره سازی در یک هارد ساده از ۵۰۰ مگابایت شروع شده و تا ۲ ترابایت ادامه می یابد. DVR ها بسته به اندازه متقاوتشان می توانند HDD های متفاوتی را برای کاربری های خاص در خود جای دهند. بعضی دستگاه ها می توانند تا ۱۲ ترابایت حافظه در خود جای دهند.

  • دستور ذخیره سازی:

برای مصارف معمول ، تنظیماتی که برای ذخیره سازی در نظر میگیرید می تواند تفاوت عمده ای در میزان ذخیره سازی به وجود آورد. دو آپشن رایج ، یکی حالتی ست که “۲۴ ساعته” ضبط دائم داشته باشیم و یکی هنگامی که ” تشخیص حرکت” داده شد ضبط کند. ۲۴ ساعته دقیقا به معنای تصویربرداری ۲۴ ساعته است. در این حالت ضبط تصویر هیچوقت متوقف نمیشود.

و این یعنی تمام مدت در حال پر کردن فضای هارد درایو است. حالت تشخیص حرکت بهترین آپشن برای محیط های دارای ساعت کاری محدود است. مثلا شرکت هایی که دارای ساعت کاری ۹ صبح تا ۵ بعد از ظهر فعالیت می کنند، با این آپشن می توانند مقدار زیادی از فضای هارد خود را در ساعات تعطیلی شرکت که حرکتی مشاهده نمی شود ذخیره کنند.

  • کیفیت ذخیره سازی:

ممکن است هوشمندانه به نظر نرسد ولی برنامه هایی برای تعیین کیفیت ضبط تصویر وجود دارد برای مواقعی که نیاز به ضبط تصویر با کیفیت نباشد. با این حال ما تصویربرداری با بالاترین کیفیت را در هر موقعیتی تجویز می کنیم. ولی با پایین آوردن کیفیت ضبط تصویر، فضای بیشتری از هارد برای خود پس انداز می کنیم.

  • فریم رِیت (fps) :

یک ویدئوی به صورت معمول با تعداد ۲۵ فریم در ثانیه ضبط و پخش می شود، که در این حالت تصویر به صورت Real time دیده می شود. با این حال حتی تعداد ۱۵ فریم بر ثانیه نیز ایده آل است ولی امکان از دست دادن جزئیاتی که در دستگیری مجرم کمک می کند وجود دارد. با وجود این نکته که ظرفیت دخیره سازی بسیار حائز اهمیت است ولی همیشه تصویربرداری با ۲۵ fps تجویز می شود. تعداد فریم بیشتر مساوی با داده بیشتر و در نتیجه مساوی با زمان ذخیره سازی کمتر است.

  • سایز ذخیره سازی :

همانند کیفیت ذخیره سازی ، سایز ذخیره سازی میزان داده ورودی به هارد دیسک را تحت تاثیر قرار می دهد. در اکثر مواقع سایز ذخیره ی تصویر استاندارد رزولوشن ۳۵۲ * ۲۴۰ قرار داده می شود. برای محاسبه مدت زمان تصویر برداری یک دستگاه این سایز در فرمول ها استفاده می شود. در بیشتر مواقع این رزولوشن سایز معقولی برای ذخیره سازی است.

در نهایت برای محاسبه صحیح مدت زمان مفید تصویربرداری یک دستگاه با استفاده از فرمول های ریاضی سعی می کنیم به نتیجه قابل اتکا تری دست یابیم. در یک روند متداول یک سیستم دوربین مداربسته به ازای هر دوربین در هر روز به طور میانگین شش گیگ از فضای ذخیره سازی را در حالت “تشخیص حرکت” به خود اختصاص می دهد. در حالت ذخیره سازی ۲۴ ساعته این مقدار به ۱۰ گیگ در هر دوربین در یک روز می رسد.

مثال:

تشخیص حرکت:

۴ دوربین و ۵۰۰ گیگ هارد درایو: ۶ گیگ * ۴دوربین= ۲۴ گیگ در روز =< تقریبا ۲۰ روز تصویر برداری

۴ دوربین و ۵۰۰ گیگ هارد درایو: ۱۰ گیگ * ۴دوربین= ۵۰ گیگ در روز =< تقریبا ۱۲ روز تصویر برداری

منبع: Payatel

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • *

    code