QoS در دروبین مداربسته

عملکرد QoS که می‌تواند نوع خاصی از ترافیک را اولویت‌بندی کند عبارت است از: امکان به جریان انداختن سریع‌تر و کارآمدتر داده‌ها بر روی شبکه.

QoS را می‌توان در شبکه‌هایی استفاده کرد که در آن انواع خدمات مختلفی مانند صدا، تصویر و داده‌ها با هم کار می‌کنند. همچنین می‌تواند با دوربین تحت شبکه نیز استفاده شود.

مقایسه QoS با ترافیک خودروها

همیشه خودروهای خاصی دارای اولویت هستند. آیا تا به حال در ترافیک یک شهر بزرگ گیر کرده اید؟ در چنین وضعیتی ممکن است مجبور باشید که در صف عظیمی از خودروها برای ساعت‌ها بایستید، در حالی که اتومبیل‌های دارای اولویت تردد مانند آمبولانس‌ها، آتش نشانان و پلیس با سرعت و به راحتی از آن میان بگذرند.

این خودروهای خاص مانند بسته‌هایی هستند که در شبکه کامپیوتری دارای اولویت می‌باشند. سوئیچ‌ها و روترها اطمینان می‌دهند که بسته‌ها علامت‌گذاری شده و اولویتی به مقصد خاص آنها می‌دهند.

QoS در دروبین مداربسته

QoS به معنای کیفیت خدمات (Quality of Service) است و در شبکه‌هایی با انواع مختلف ترافیک و یا در شبکه‌هایی با خدمات فوق العاده مهم حائز اهمیت می‌باشد.

در دوربین مدار بسته باید در استفاده از QoS مراقب بود، همیشه نباید آن را در دوربین‌ها فعال کرد، به ویژه اگر همه آنها در یک شبکه واحد به طور انحصاری با هدف نظارت طراحی شده باشند، درست مانند این است که تمام خودروهایی که در ترافیک هستند خودرو‌های عادی یا همه آنها آمبولانس باشند. اگر تمامی آنها برابر بوده و دارای سطح اولویت یکسانی باشند، نیازی به فعال کردن QoS نیست، چرا که باعث می‌شود که دستگاه‌های شبکه مانند سوئیچ‌ها و روترها از قدرت پردازش بیشتر استفاده کنند.

QoS در دروبین مداربسته

استفاده از ” QoS کامل “ضروری است

ایده ساده‌ای است: باید QoS را بر روی دوربین فعال کنید تا بسته‌هایی را که به شبکه می‌روند علامت بزند. سوئیچ‌ها و روترهایی که در مسیر هستند باید این علائم را درک و اولویت بسته‌ها را بررسی کنند تا آنها را به طوری صحیح ارسال کنند.

اگر یکی از سوئیچ‌ها یا روترهایی که در مسیر بین دوربین و سیستم ضبط یا نظارت هستند آماده کار با QoS نباشند، تمام تلاش‌ها به هدر می‌رود.

می‌توانیم سوئیچ‌ها و روترهایی را که دارای ویژگی QoS باشند خریداری کنیم، سپس تنظیمات مناسب را انجام دهیم تا به منظور اولویت‌بندی مهم‌ترین خدمات، تمام ترافیک شبکه جریان پیدا کند. بنابراین در عمل لازم است که دوربین و تمامی دستگاه‌ها را با جایی که در آن بسته‌های دوربین منتقل خواهند شد تنظیم کنیم.

انواع QoS موجود در شبکه

احتمالا تا به حال اصطلاحات DiffServ و IntServ که روش‌های مختلف استفاده از QoS می‌باشند را شنیده‌اید. فرآیند اول به معنای اولویت برای انواع مختلف خدمات است، بنابراین DiffServ برای دستگاه‌هایی استفاده می‌شود که به بسته‌ها برچسب “خاص” می‌زنند تا از این طریق بتوانند از شبکه و در کل فرایند تأیید توسط سوئیچ‌ها و روترها عبور کنند.

فرآیند دوم شامل رزرو منابع از ابتدا تا انتهای مسیر است، بنابراین تصور کنید که میزان پهنای باند در مسیر دوربین تا دستگاه ضبط در دسترس است، اهمیتی هم ندارد که آیا شما آن را استفاده می‌کنید یا نه، در واقع این پهنای باند برای دوربین رزرو شده است.

از کدام روش باید استفاده کرد؟

متاسفانه هیچ پاسخ دقیقی به این سوال وجود ندارد، همه چیز بستگی به نوع برنامه مورد استفاده و منابع موجود در شبکه دارد. با این حال، در اغلب موارد از DiffServ استفاده می‌شود، چرا که ممکن است از تمام پهنای باند موجود برای برنامه‌های دیگر استفاده کند و زمانی که ترافیک با برچسب QoS ظاهر می‌شود، دستگاه در شبکه شروع به اولویت‌دهی می‌کند.

از آنجایی که Interserv همیشه برای نوع خدمات، این نوع بافر را در دسترس دارد، حتی اگر از آن نیز استفاده نشود؛ سایر خدمات هرگز از پهنای باند رزرو شده استفاده نمی‌کنند، که در نهایت منجر به هدر رفتن منابع می‌شوند.

منبع: فراگستر

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • *

    code