کاربرد IP اسكنر

کاربرد IP اسكنر

IP اسکنرها از ابزارهای مفید و کاربردی در راه اندازی و مدیریت سیستمهای نظارت تصویری بوده و توسط آن ها می توان IP های دروبین مداربسته را یافت. مانند برنامه های Advanced ip scanner، Wireshark، config tool و …

IP اسکنرها معمولا برخلاف ابزارهای ویژه بعضی برندها مثل Axis IP Utility یا Hikvision SADP با دوربینهای مداربسته از چندین برند مختلف سازگاری دارند. در مواقعی که در پروژه از چندین دوربین مدار بسته مختلف بهره می برید این ویژگی بسیار کمک کننده و مفید است و نیاز به نرم افزارهای مختلف برطرف خواهد شد.

IP اسکنرها بررسی اجمالی ساده شبکه و تمام دستگاههای متصل به شبکه را بر اساس آدرس IP میسر می کنند. این ابزار به مدیران امکان می دهد براحتی ابزارهای مجاز یا غیر مجاز بر روی شبکه را بصورت منظم مورد بررسی قرار دهند. تجهیزاتی همچون کاربران متصل به مودمهای Access Point آزاد، براحتی در این شرایط قابل شناسایی هستند.

کاربرد IP اسكنر

اساس کار اسکنرهای آدرس شبکه Scanner IP :

  • بررسی حالت UP/Down: اسکنرها با ارسال یک پکیج Ping به هرآدرس IP در محدوده ای مشخص، فعال یا غیر فعال بودن(Up/Down) آدرسها و دستگاههای متصل را بررسی می نماید. این مرحله مشخص مینماید که اصلا آیا دستگاهی بر روی آن آدرس IP وجود دارد یا خیر.

کاربرد IP اسكنر

  • اسکن عمومی پورتها: معمولا پورتهای رایج مثل Web Server، FTP،RTSP، SSH و … از این طریق اسکن می شوند. البته این مرحلهقابلیتهای تنظیم یا شناسایی جزئیات پورتها را همانند اسکنرهایاختصاصی پورت مثل NMAP نخواهند داشت.

کاربرد IP اسكنر

  • جستجوی Hostname/MAC: امکان تشخیص ابتدایی یک دستگاهتوسط بررسی Hostname هر یک از آنها در این مرحله ممکن خواهد بود وبا بررسی MAC OUI به برند شرکت سازنده دوربین مداربسته یامحصولات نظارت تصویری پی خواهید برد. خیلی از موارد با اینکار میتوانید اسم و برند NVR، سرور یا دوربین مداربسته را براحتی تشخیص دهید.

کاربرد IP اسكنر

منبع: Faragostar

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • *

    code