دوربین مدار بسته دید در شب یکی از پرکاربردترین انواع دوربین های مداربسته است. این وسیله چه در محیط‌های عمومی و چه در محیط‌های خصوصی (مانند خانه‌ها، پارکینگ‌ها و غیره) استفاده بسیاری دارد. به همین جهت در این مقاله قصد داریم تا به معرفی بیشتر این دسته از دوربین‌ها پرداخته و چگونگی عملکرد آن‌ها را به شما نشان دهیم. اگر علاقه‌مند به استفاده از یک دوربین حفاظتی در محیط‌‌های کم‌نور هستید، توصیه می‌کنیم مطالعه این مقاله را از دست ندهید.

دوربین مدار بسته دید در شب چیست؟

دوربین‌های مدار بسته دید در شب یکی از انواع دوربین‌هایی هستند که امکان تصویربرداری شفاف و باکیفیت در نور کم ( و حتی شرایط کاملاً تاریک) را فراهم می‌کنند. البته دوربین‌های دید در شب را نه یک مدل دوربین خاص، بلکه بیشتر باید به عنوان یک ویژگی در نظر گرفت. به عبارت دیگر این دوربین‌ها مدل خاص و متفاوتی ندارند و می‌توانند در انواع مدل‌های دوربین‌های مداربسته (نظیر دوربین‌های سقفی، بالت و غیره) پیاده‌سازی شده و مورد استفاده قرار بگیرند. اگر با توجه به کاربردها و محیط مورد نظر خود، مدل خاصی از دوربین مداربسته را در ذهن داشته باشید، می‌توانید آن یکی از انواع مجهز به دید در شب آن مدل را برای خود انتخاب کنید.

همچنین بخوانید: مقایسه دوربین های مدار بسته سقفی و بولت: کدام گزینه برای شما مناسب است؟

دوربین مدار بسته دید در شب چگونه کار می‌کند؟

دوربین‌های دید در شب ممکن است از مکانیسم‌های مختلفی برای تهیه تصاویر باکیفیت در شرایط کم‌نور استفاده کنند. همین موضوع می‌تواند بر روی انتخاب یکی از آن‌ها به عنوان گزینه نهایی تأثیرگذار باشد. در ادامه برخی از مکانیسم‌های مورد استفاده در این دوربین‌ها را به شما معرفی می‌کنیم. در حالت کلی مکانیسم‌های دوربین مدار بسته دید در شب به سه دسته تصویربرداری در شرایط کم‌نور، تصویربرداری حرارتی و همچنین تصویربرداری با استفاده از مادون قرمز تقسیم می‌شود.

تصویربرداری در شرایط کم‌نور

دوربین مدار بسته دید در شب

این مدل از دوربین‌های دید در شب با استفاده از سنسورهای تقویت کننده تصویر کار می‌کنند. این تقویت کننده‌ها با تشدید منابع نوری دریافتی از محیط، تصاویر روشن‌تری را نسبت به شرایط واقعی ارائه می‌دهند. برای افزایش کیفیت تصاویر، از یک صفحه آغشته به فسفر برای دریافت نور و پالایش آن استفاده می‌شود. در حالت کلی این دسته از دوربین‌های مداربسته می‌توانند تصاویری وسیع و نسبتاً با کیفیت مناسب از محیط‌هایی با نور کم را ارائه کنند. این مدل دوربین مدار بسته دید در شب برای فعالیت نیازمند نور محیطی (هرچند بسیار کم) است و در شرایط کاملاً تاریک و بدون نور کاربردی نخواهد داشت. چرا که در این شرایط، هیچ پرتو نوری برای تقویت وجود ندارد!

این دسته از دوربین‌ها امکانات جانبی دیگری مانند توانایی تشخیص چهره را دارند. اگر به دنبال یک دوربین با قیمتی مناسب و مقرون به صرفه برای استفاده از در شرایط کم‌نور هستید، این مدل از دوربین‌های حفاظتی می‌توانند گزینه مناسبی برای شما باشند. دوربین‌های مناسب برای تصویربرداری در شرایط کم‌نور بیشتر برای محیط خانه و ساختمان‌ها مناسب هستند.

تصویربرداری حرارتی

دوربین مداربسته حرارتی

اشیای گرم، از خود تشعشعات مادون قرمز ساطع می‌کنند. دوربین‌های دید در شب با قابلیت تصویربرداری حرارتی نیز از این ویژگی نهایت استفاده را برده و با ثبت امواج مادون قرمز اشیای گرم، به تصویربرداری در محیط‌های تاریک می‌پردازد. همان‌طور که مشخص است، این دسته از دوربین‌ها هیچ نیازی به نور محیطی نداشته و برای ثبت تصاویر تنها به تشعشعات سطح نامرئی موج کفایت خواهند کرد. به عبارت دیگر این دوربین‌ها حتی در شرایط کاملاً تاریک و بدون نور نیز می‌توانند به خوبی به فعالیت خود ادامه دهند. در این دسته از دوربین مدار بسته دید در شب هرچه سطح دمای یک جسم بالاتر باشد، با رنگ و وضوح بیشتری در تصویر نمایان خواهد شد.

این دسته از دوربین‌ها در دو نوع سیاه و سفید و یا رنگی در دسترس قرار دارند. دوربین‌های مداربسته حرارتی حساسیت بسیار بالایی نسبت به امواج مادون قرمز تابیده شده در محیط داشته و می‌توانند اشیا و افراد را از فاصله‌های طولانی ثبت کنند. با این وجود امکان مشاهده جزئیات چهره افراد در این دوربین‌ها ممکن نخواهد بود. اما عدم نیاز به نور در این دوربین‌ها، مزیت بزرگی را برای آن‌ها به ارمغان آورده است.

تصویربرداری با استفاده از مادون قرمز

دوربین مداربسته مادون قرمز

استفاده از نور مادون قرمز در کنار فناوری تشخیص حرکت در دوربین‌های مداربسته، باعث ایجاد یک محصول مؤثر و کاربردی برای استفاده در محیط‌هایی نظیر خانه‌ها شده است. عملکرد این دوربین‌ها به این صورت خواهد بود: هنگامی که سنسور تشخیص حرکت، یک حرکت را در محیط شناسایی می‌کند، دوربین با استفاده از LEDهای کوچک مادون قرمز خود صحنه را برای تصویربرداری روشن خواهد کرد. البته این روشنایی برای افراد قابل مشاهده نبوده و در طیف نور مرئی قرار نمی‌گیرد. درنتیجه ممکن است افراد حاضر در محیط به هیچ وجه از وجود دوربین مدار بسته دید در شب اطلاعی نداشته باشند!

دوربین‌های با قابلیت تصویربرداری با استفاده از مادون قرمز می‌توانند جزئیات حیرت‌انگیزی را به تصویر بکشند. با استفاده از این دوربین‌ها حتی قادر خواهید بود تا اعداد، حروف و جزئیات اشیا را با کیفیت بالایی مشاهده کنید. این دسته از دوربین‌ها برای ثبت تصویر نیازی به هیچ گونه نور محیطی نداشته و در تاریکی مطلق نیز می‌توانند فعالیت خود را ادامه دهند. تنها نقطه ضعف این دسته از دوربین‌های دید در شب در مقایسه با دسته‌های دیگر، قیمت بالای آن‌ها است. البته قیمت بالای این دوربین در مقایسه با ویژگی‌های خاص و سنسورهای مورد استفاده در آن چندان هم غیرمنصفانه نیست! این دسته از دوربین‌های مداربسته می‌توانند تصاویر باکیفیت سیاه و یا رنگی را به شما ارائه کنند.

بیشتر بخوانید: انواع دوربین مداربسته: معرفی انواع دوربین امنیتی و کاربرد هر کدام

تاریکی تهدیدی برای امنیت شما نخواهد بود!

در این مقاله انواع دوربین مدار بسته دید در شب و نحوه کار هرکدام از آن‌ها را به شما معرفی کردیم. همان‌طور که مشاهده کردید، دوربین‌های امنیتی دید در شب دارای انواع مختلفی بوده و هر کدام از آن‌ها قابلیت، کاربرد و البته هزینه متفاوتی نسبت به یکدیگر دارند. اکنون شما می‌توانید با در نظر گرفتن شرایطی مانند نور محیطی، ویژگی‌های مورد انتظار و بودجه مورد نظر خود برای خرید دوربین، گزینه نهایی را از میان محصولات موجود در بازار انتخاب کنید.

در صورت نیاز به مشاوره و یا خرید دوربین مداربسته در تبریز متخصصان و کارشناسان نیکاپرداز در خدمت شما خواهند بود. برای برقراری ارتباط و دریافت مشاوره، تنها کافی است تا از طریق پل‌های ارتباطی موجود در وب‌سایت، با ما تماس بگیرید.

با اقتباس از وب‌سایت securitycameraking

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • *

    code