در این مقاله قصد داریم شما رو با دو نوع لنز ثابت و وریفوکال دوربین مداربسه آشنا کنیم.
لنز ثابت دوربین مداربسته

لنز ثابت دوربین مداربسته
لنز ثابت دوربین مداربسته نوعی از لنز است که امکان تغییر فاصله کانونی در آن وجود ندارد. در این مطلب با این لنزها بیشتر آشنا خواهید شد.
وظیفه لنز
اندازه چیپ تصویر دوربین ها محدود و کوچک است. این موضوع باعث خواهد شد تصویر تشکیل شده بر روی چیپ تصویر بسیار محدود باشد. برای رفع این مشکل باید از وسیله ای برای متمرکز کردن نور بر روی چیپ تصویر استفاده شود. به این وسیله لنز می گویند. لنز دوربین های مداربسته معمولا از یک یا چند عدسی تشکیل شده که با توجه به فاصله کانونی، قسمت مشخصی از تصویر رو به رو را بر روی چیپ تصویر ایجاد می کنند.
هر چه فاصله کانونی لنز بیشتر باشد تصویر را کمتر متمرکز می کند و زاویه دید دوربین کمتر خواهد بود. از طرفی در دو دوربین با لنزهای با فاصله کانونی ثابت دوربینی که چیپ تصویر بزرگ تری داشته باشد تصویر را با زوایه بیشتری نشان می دهد.
نحوه عملکرد لنز ثابت
نحوه عملکرد لنز ثابت نسبت به انواع دیگر لنز ساده است. لنز ثابت تنها امکان تنظیم فوکوس را دارد و معمولا از کمتر از چهار عدسی تشکیل شده است. این لنز نور را از محیط گرفته و با زاویه ای تقریبا ثابت بر روی چیپ تصویر متمرکز می کند.
لنز وریفوکال دوربین مداربسته
با توجه به میزان افزایش تجهیزات نظارتی و تنوع زیاد آن ها ، در انتخاب و خرید آن ها باید دقت ویژه ای داشت. دوربین هایی که دارای لنز وریفوکال هستند دارای مزایای زیاد و ویژگی های برتری نسبت به دوربین هایی با لنز ثابت هستند.. مهمترین ویژگی لنزهای وریفوکال امکان تغییر فاصله کانونی در بازه ای مشخص و محدود شده است. وجود این قابلیت در بعضی از دوربین های مدار بسته ، امکان تغییر زاویه دید را فراهم خواهد کرد. در ادامه شما را بیشتر با لنزهای وریفوکال و کاربرد و مزایای آن ها آشنا خواهیم کرد.
لنزهای وریفوکال برخلاف لنز های ثابت دارای دیافراگم بیشتری است و امکان تنظیم میزان دیافراگم در آن وجود دارد. تنظیم دیافراگم بعد از نصب دوربین مدار بسته قابل تنظیم می باشد.لنز های وریفوکال دارای قیمت بیشتری نسبت به لنزهای ثابت هستند. تنظیم دیافراگم در دوربین هایی که دارای لنز وریفوکال هستند باعث می شود خطای دید کاهش پیدا کند. این نوع لنز اندازه بزرگی نسبت به لنزهای ثابت دارد، علاوه بر اندازه بزرگ قیمت آن از لنزهای ثابت بالاتر است.

لنز وریفوکال چه امکاناتی دارد؟
_محدوده فاصله کانونی مختلف یکی از ویژگی های خاص در دوربین های دارای لنز وریفوکال می باشد. کوچک ترین محدوده فاصله کانونی در دوربین مدار بسته 2.5 – 12 میلی متر است و بزرگترین مقدار 5-100 میلی متر می باشد. منظور از فاصله کانونی بزرگ قابلیت تماشای تصاویر با جزئیات و زوم بالا است. زمانی که مقدار زوم کمتر باشد زاویه دید وسیع تر و نظارت بر مناطق گسترده تری است. لنزهای وریفوکال قابلیت تغیر دید را در زاویه های مختلف دارند.

لنز وریفوکال

– رایج ترین لنزهای وریفوکال، لنز های 2.8 – 12، 3.5 – 9، 5 – 50 می باشند. این نوع لنز های نام برده در بازه های مختلفی تولید و عرضه می شود.
– وجود لنزهای وریفوکال در دوربین های مدار بسته، تاثیرات زیادی بر قیمت دوربین مدار بسته خواهد داشت.
– به دلیل بزرگ تر بودن سایز لنزهای وریفوکال، زمانی که در دوربین مدار بسته از آن استفاده می شود، سایز دوربین نیز بزرگ تر خواهد شد.
مزایای استفاده از لنز وریفوکال چیست؟
دوربین هایی که از لنزهای متغیر وریفوکال استفاده می کنند، مزایای بیشتری را نسبت به دوربین هایی با لنز ثابت دارند که این مزایا عبارت اند از :
– انعطاف پذیری در نصب: دوربین های با لنز ثابت هنگام نصب محدودیت های زیادی دارد و برای نصب باید به نکات زیادی توجه شود، این در حالی است که دوربین هایی با لنز وریفوکال برای نصب انطاف پذیری بالاییی دارند. در دوربین هایی که لنز استفاده شده در آن وریفوکال است و از نوع Outdoor هستند و در محیط بیرون نصب می شوند، محدوده وسیع تری را پوشش خواهند داد.
– کیفیت بالا و بهتر در تصاویر ضبط شده: یکی از مهم ترین ویژگی های این نوع لنز ها قابلیت زوم بالا است. زوم در این نوع لنزها از نوع اپتیکال است. زوم ها از نوع اپتیکال، کیفیت بسیار بالاتری نسبت به زوم های دیگر دارند. با زوم کردن بر روی سوژه مورد نظر با استفاده از لنز وریفوکال، تصویر با کیفیت بالا و قابل قبول تر در اختیار کاربر قرار خواهد گرفت.

لنز وریفوکال

– هزینه نصب پایین و راحت بودن نصب دوربین های دارای لنز وریفوکال: در صورتی که به فیلم برداری در امور دیگر با دوربین های دارای لنز ثابت احتیاج شود، باید مکان نصب دوربین مدار بسته به طور کلی عوض شده در نتیجه ی آن زاویه دید نیز عوض می شود و این هزینه ی زیادی را برای استفاده کننده به دنبال خواهد داشت. . اما دوربین هایی که لنزهای وریفوکال دارند با تغیر فاصله کانونی به صورت دستی می توان زاویه دید را عوض کرده و از هزینه های اضافی جلوگیری شود.
انواع لنزهای وریفوکال کدام اند؟
با توجه به متغیر فاصله کانونی در لنزهای وریفوکال، زاویه دید و فوکوس نیز متغیر خواهد بود.با توجه به تغییر فاصله کانونی در این نوع لنزها می توان آن ها را به دو دسته لنز دستی و Motorized تقسیم کرد.
– لنزهای دستی: به طور معمول لنزهای دستی دارای دو پیچ هستند، زمانی که این پیچ ها چرخش پیدا می کنند، میزان زاویه دید دوربین مدار بسته و فوکوس تغییر خواهد کرد.
– لنزهای : Motorized در لنزهایی از نوع Motorized، تغییر میزان فوکوس و حتی زاویه دید با استفاده از یک موتور به به صورت خودکار انجام می شود. مشخص کردن فاصله ی کانونی با استفاده از دستگاه NVR انجام ویا مرورگر مشخص شده تا دوربین مدار بسته به صورت اتوماتیک فاصله کانونی را در مقداری که از قبل مشخص شده تنظیم کند. قیمت این نوع لنزها نسبیت به لنزهای دستی بالاتر است.
از جنبه های دیگر نیز، لنزهای متغیر وریفوکال قابل دسته بندی هستند. لنزهای وریفوکال را می توان بر اساس چگونگی تنظیم میزان نور عبوری از لنز نیز تقسیم کرد، که این تقسیم عبارت است از:
– لنزهای Auto Iris: به لنزهایی گفته می شود که میزان نور عبور شده در آن به صورت اتوماتیک تنظیم می شود. این نوع لنز به دو دسته ی DC Iris و Video Iris تقسیم می شود. در لنز های DC Iris میزان نور عبوری از لنر توسط دوربین مدار بسته و در لنزهای Video Iris توسط خود لنز تنظیم می شود.
– لنزهای Fixed Iris: لنزهایی که قابلیت تنظیم نور عبوری در آن ها وجود ندارد، لنزهای Fixed Iris گفته می شود.
– Manual Iris: تننظیم میزان نور عبوری از این لنزها، به صورت دستی انجام می شود.
چه مکانی برای دوربین هایی با لنز وریفوکال مناسب است؟
دوربین هایی که دارای لنز وریفوکال است بیشتر در مکان هایی که احتیاج ب تغییر میزان زاویه دید و میزان فوکوس است، مود استفاده قرار گرفته و نصب می شود.

نصب دوربین مداربسته در تبریز
نصب دوربین مداربسته در استان آذربایجان شرقی

شرکت دوربین مداربسته در تبریز

شرکت دوربین مداربسته در آذربایجان شرقی

نمایندگی دوربین مداربسته در تبریز

دوربین مداربسته در آذربایجان شرقی

شماره تلفن دوربین مداربسته تبریز

نمایندگی رسمی داهوا در تبریز

لیست قیمت دوربین مدار بسته در تبریز

پخش عمده دوربین مداربسته در تبریز

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • *

    code