گوگل اعلام کرده است در آینده کلیه محصولات خود را از طریق مواد بازیافتی تولید خواهد کرد و تا سال ۲۰۲۵ نیز استفاده از پلاستیک در تولید محصولات خود را به صفر خواهد رساند.

مواد بازیافتی

بازیافت به آماده‌سازی مواد برای بهره بری دوباره گفته می‌شود. موادی که معمولاً بازیافت پذیر می‌باشند عبارتند از آهن آلات، قراضه آهن، پلاستیک، شیشه، کاغذ، مقوا، برخی مواد شیمیایی و آشغال که به کود کمپوست تبدیل می‌شود.

بازیافت از هدر رفتن منابع سودمند و سرمایه‌های ملی جلوگیری می‌کند و مصرف مواد خام و مصرف انرژی را کاهش می‌دهد. با این کار، تولید گازهای گلخانه‌ای نیز کاهش می‌یابد. بازیافت مهم‌ترین مفهوم و ساختار در مدیریت پسماند است.

سرچشمه مواد اولیه بازیافتی یا به عبارتی بازیافتنی‌ها، بیشتر، خانه‌ها و صنایع هستند. برای آسان‌تر کردن کار بازیافت معمولاً دو نوع جداسازی مواد صورت می‌گیرد که «تفکیک در مبدأ» و «تفکیک در مقصد» نام دارند. تفکیک در مبدأ در سطح شهر و خیابان‌ها و فروشگاه‌ها از طریق سبدها و سطل‌های جداسازی مواد انجام می‌شود ولی برای تفکیک در مقصد مکان ویژه‌ای به نام مرکز بازیافت مواد در نظر گرفته شده‌است.در مرکز بازیافت، مواد بازیافتی و غیرقابل بازیابی دسته‌بندی می‌شوند. بسیاری از فروشگاه‌ها و کارخانه‌های بزرگ مواد زاید مانند قوطی‌های کنسرو، بطری‌های شیشه‌ای و روزنامه‌های باطله را به منظور بازیافت از مشتری بازخرید می‌کنند.

در تعریفی دیگر می‌توان گفت بازیافت عبارت است از فرایند پردازش مواد مصرف شده به محصولات و مواد تازه به منظور جلوگیری از به هدر رفتن مواد سودمند بالقوه (ذخیره‌ای)، کاهش مصرف مواد خام، کاهش مصرف انرژی، کاهش آلودگی هوا حاصل از سوختن مواد و آلودگی آب‌ها حاصل از تدفین زباله‌ها در خاک به وسیلهٔ کاهش مقدار معمول زباله‌ها و کم کردن نشر گازهای گلخانه‌ای در مقایسه با تولید خالص. بازیافت یک مؤلفهٔ کلیدی در مدیریت مدرن کاهش مواد زائد که شامل سلسله مراتب کم کردن، دوباره مصرف کردن و بازیافت است. مواد قابل بازیافت چیزهای زیادی را شامل می‌شوند از جمله بسیاری از انواع شیشه‌ها، کاغذها، فلزات، پلاستیک، منسوجات، آلمینیوم‌های الکترونیکی مصرف شده در رایانه‌ها و گوشی‌های تلفن همراه. اما استفاده مجدد از زباله‌های زیستی همچون پسمانده مواد خوراکی به عنوان کود جزو بازیافت محسوب نمی‌شوند. موادی که قرار است بازیافت شوند یا به مرکز جمع‌آوری این مواد آورده می‌شوند از کنار خیابان جمع‌آوری می‌شوند و ابتدا دسته‌بندی شده سپس پاک می‌شوند و دوباره پردازشهایی روی آن‌ها انجام می‌شود تا به مواد تازه برای ساخت تبدیل شوند اگر چه گاهی اوقات بازیافت در مقایسه با تولید از مواد خام بسیار گران‌تر و مشکل‌تر است، اما به خاطر استفاده مجدد از همان مواد به صرفه‌است زیرا که آن مواد در حالت کلی دارای ارزش ذاتی می‌باشند و بعضی از مواد نیز دارای طبیعت خطرناکی هستند مانند جیوه. به همین خاطر استفاده مجدد از آن‌ها بهتر است. محققان ادعا می‌کنند که بازیافت بیشتر از آنکه منابع را حفظ کند آن‌ها را از بین می‌برد. مخصوصاً در مواردی که دولت تعهد اجرایش را دارد. باید به این نکته نیز توجه کرد که آن‌ها همچنین معتقدند که اگر هزینه‌های عملیاتی کمتر از سایر موارد برای از بین بردن مواد زائد (مثل دفن کردن زباله‌ها در خاک‌چال) باشد، این کار مقرون به صرفه‌است. اما ممکن است هنوز آن ارزش خاص را نداشته باشد. در آمریکا سود سالیانه تسهیلات بازیافت ۲٫۹۸۱ میلیون دلار تخمین زده شده‌است در ۵ سال اخیر (۲۰۰۳ تا ۲۰۰۸)این مقدار با رشد ۷٪ خود از رقم فعلی فراتر رفته‌است. زیرا در سال‌های اخیر حجم زباله‌هایی که از مواد قابل بازیافت هستند افزایش یافته‌است.

به گزارش سرویس اخبار فناوری تکنا، گوگل تا سال ۲۰۲۲ با استفاده از مواد بازیافتی محصولات خود را تولید می‌کند. البته هم اکنون نیز نیمی از مواد ساخته شده برای پیکسل جدید و گوگل نست از این مواد بازیافتی بوده است. به عنوان مثال قاب پشتی پیکسل به طور کامل از آلومینیوم بازیافتی تهیه شده است.

در وبلاگ رسمی گوگل میخوانیم که پیکسل اولین تجربه شرکت با استفاده از آلومینیوم بازیافتی است. این اقدام گوگل باعث می شود که استخراج آلومینیوم از معادن کاهش یافته و همچنین ضایعات نیز کاهش یابد. همین موضوع کمک خواهد کرد تا ۳۵ درصد تولید کربن در ساخت گوشی ها نیز کاهش پیدا کند. هدف اصلی گوگل استفاده از مواد بازیافتی برای تولیدات خود خواهد بود و بدین منظور خط تولید جدیدی نیز با استفاده از کمک شرکا و سرمایه گذاری آن ها روی مواد بازیافتی راه اندازی خواهد شد.

گوگل پیش از این نیز تلاش‌های زیادی برای مبارزه با تغییرات اقلیمی انجام داده بود. آخرین هدف این شرکت نیز استفاده از مواد بازیافتی برای تولید محصولات بوده و به این ترتیب ۵۰ درصد پلاستیک به کار رفته در محصولات کاهش خواهد یافت. البته کاهش ۵۰ درصدی پلاستیک و استفاده از مواد بازیافتی بالاتر از استانداردهای در نظر گرفته شده جهانی است و این شرکت از متریال های مختلف استفاده خواهد کرد تا آلودگی کمتری تولید کند.

گوگل تا یکسال آینده گواهی UL 2799 Zero Waste to Landfill  را برای محصولات خود دریافت خواهد کرد که مربوط به بازیافت تمام قطعات محصولات این شرکت است. بدین ترتیب تمامی قسمت های مربوط به محصولات بازیافت خواهند شد و هیچ کدام به عنوان ضایعات دور ریخته نخواهد شد. همکاری های جدید و تحقیقات بسیار زیادی با کمک شرکت های مختلف انجام شده است. از دیگر هدف های گوگل برای کمک به محیط زیست می توان به کسب و کار بدون استفاده از انرژی های کربنی تا سال ۲۰۳۰ اشاره کرد.

نصب دوربین مداربسته در تبریز
نصب دوربین مداربسته در استان آذربایجان شرقی

شرکت دوربین مداربسته در تبریز

شرکت دوربین مداربسته در آذربایجان شرقی

نمایندگی دوربین مداربسته در تبریز

دوربین مداربسته در آذربایجان شرقی

شماره تلفن دوربین مداربسته تبریز

نمایندگی رسمی داهوا در تبریز

لیست قیمت دوربین مدار بسته در تبریز

پخش عمده دوربین مداربسته در تبریز

 

 

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • *

    code